12 februari 2010

Digitalsläpp! Cornelis, Folkmusik och Stereoscope

En händelserik vecka med SVT play applikation för iphone, grundlösa rykten om avhopp från Spotify och ny mjukvara från Apple. Jag jobbar stenhårt för att tillgängliggöra vår katalog digitalt. I och med att vi numera också ansvarar för MNW så lägger jag en hel del tid på att migrera och redigera data för att passa in i våra system parallellt med att digitalisera det äldre material vi redan har.

Här är vad som släpps idag,

Cornelis Vreeswijk               Skatter ur Cornelis fatabur

Stereoscope                       The Vitamin Guide

Various Artists                    Folk Tunes From Västerbotten

 

Ha en trevlig helg!

Skribent

Johan Funemyr

Kommentarer

Universal Music har en enorm musikkatalog. Är man världens största musikbolag så blir det en och annan platta. Kul tycker vi såklart. Problemet är att det fanns en tid innan Spotify och iTunes, när allt var lite mer analogt. Lite mer rullband.

Här bloggar Johan Funemyr om det hårda livet som digitaliseringsansvarig på Universal Music. Kom ihåg Johan nästa gång du hittar en gammal juvel på Spotify!

Populära inlägg

26 augusti
Digitalfabrikens alla sommarsläpp
21 september
Jill
12 januari
Taube, Tennander och Haley
24 juni
Äntligen!
25 juni
Terminalglasögon