09 februari 2010

Apple Store...

är nere igen. Betyder det att familjen utökas eller bara byter kläder? Mac book pro med nytt hjärta kanske...

Här i hjärtat av digitalfabriken kan jag glädja er med att jag hittat Svenne & Lotta, Sven Ingvars, Östen Warnerbring, mer Jerry Williams och Together. Dessutom jobbar vi för att få ut hela katalogen från MNW digitalt. Det är mycke´nu!

Skribent

Johan Funemyr

Kommentarer

Universal Music har en enorm musikkatalog. Är man världens största musikbolag så blir det en och annan platta. Kul tycker vi såklart. Problemet är att det fanns en tid innan Spotify och iTunes, när allt var lite mer analogt. Lite mer rullband.

Här bloggar Johan Funemyr om det hårda livet som digitaliseringsansvarig på Universal Music. Kom ihåg Johan nästa gång du hittar en gammal juvel på Spotify!

Populära inlägg

26 augusti
Digitalfabrikens alla sommarsläpp
28 augusti
Spotiphone
21 september
Jill
12 januari
Taube, Tennander och Haley
24 juni
Äntligen!