13 april 2010

Mer från MNW

Nästa vecka blir mer musik tillgänglig digitalt. Blå tåget, Nationalteatern, Hoola Bandoola, Mikael Wiehe, Fleshquartet och Rolf Wikström m.m. Vi har prioriterat så att de mest spelade albumen kommer ut först och sen jobbar vi oss ner ...(eller upp) i katalogen för att allt ska vara tillgängligt så snart som möjligt.  

 

   kåldolmar

Skribent

Johan Funemyr

Kommentarer

Universal Music har en enorm musikkatalog. Är man världens största musikbolag så blir det en och annan platta. Kul tycker vi såklart. Problemet är att det fanns en tid innan Spotify och iTunes, när allt var lite mer analogt. Lite mer rullband.

Här bloggar Johan Funemyr om det hårda livet som digitaliseringsansvarig på Universal Music. Kom ihåg Johan nästa gång du hittar en gammal juvel på Spotify!

Populära inlägg

26 augusti
Digitalfabrikens alla sommarsläpp
28 augusti
Spotiphone
21 september
Jill
12 januari
Taube, Tennander och Haley
24 juni
Äntligen!